Neden Bulgaristan Üniversiteleri

bguni2Türkiye`de ÖSS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye yerleştirilmek; üniversitelere başvuruda bulunan adayların sayıca çokluğu ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenledir ki, yurt dışında ve özellikle Bulgaristan`daki yüksek eğitim kurumlarına başvurular son yıllarda oldukça artmıştır. Bulgaristan üniversiteleri kaliteli uzman eğitim kadrosu, eğitim için gerekli üst düzey teknolojik imkânları, sınıfları ve laboratuarları ile uluslar arası modern eğitim sağlamaktadır.Türkiye'de ÖSS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye yerleştirilmek; üniversitelere başvuruda bulunan adayların sayıca çokluğu ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenledir ki, yurt dışında ve özellikle Bulgaristan'daki yüksek eğitim kurumlarına başvurular son yıllarda oldukça artmıştır.

Bulgaristan üniversiteleri kaliteli uzman eğitim kadrosu, eğitim için gerekli üst düzey teknolojik imkânları, sınıfları ve laboratuarları ile uluslar arası modern eğitim sağlamaktadır. Üniversitelerdeki tüm öğretim görevlileri kendi alanlarında uluslar arası eğitim kurumlarının üyeleri olup, gelişen teknolojiler ve yenilikler hakkında başka ülkelerin eğitim seminerlerine katılıp eğitim almaktadırlar. Müfredat, mecburi-seçmeli- ve serbest seçmeli derslerden oluşturulmaktadır. Bu şekilde; öğrencilerin daha istekli olarak, bilimsel alanlarda derin bilgi ve yetenek kazanmaları sağlanmaktadır. Öğrenciler ve eğitmenler Avrupa Birliğinin projelerine ilişkin programlarına, klinik stajlara, ülkede ve yurt dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora için de eğitim verilmektedir. Bulgaristan üniversitelerinin mezunları tıpta, hafif ve ağır sanayide, bilgisayar endüstrisi ve diğer alanlarda bölgenin önde gelen uzmanları ve bilim adamlarıdır. Bulgaristan'ın önümüzdeki AB adaylığı; mezun öğrencilere Avrupa, ABD, Kanada; Avustralya ve başka ülkeler düzeyinde tanınmış diploma imkânı vermektedir.

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDE ALINACAK EĞİTİMİN AKADEMİK VE ULUSLAR ARASI AVANTAJLARI

Avrupa Birliği çatısı altında değerlendirildiğine; Bulgaristan bilindiği gibi 01.01.2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği tam üye ülkesidir.

  • Dil öğrenimi,(eğitim dili Bulgarca…
  • AB üye ülkelerinin uygulama ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesi,
  • Başka ülkelerde ve başka ülke vatandaşları ile birlikte çalışabilme yeteneğinin geliştirilmesi,
  • Yüksek nitelikli insan kaynaklarının oluşturulması,
  • Bilimsel buluşlar yoluyla ortaya çıkan gelişmiş bilginin ve teknolojinin paylaşılması,
  • Yeni beceri ve yeterliliklerin sürekli geliştirilmesi,
  • Gelecek nesillerin Avrupa çerçevesi içinde yetiştirilmesi,
  • Avrupa Birliği yasalarına HER BİRLİK ÜYESİ ÜLKENİN uyması mecburiyeti; sağlık, hukuk, kamu ve özellikle eğitimdeki reformların tüm birlik üyelerinde belirli bir standarda oturmuş olması.
  • AB üyesi ülkelerin gerek yaş ortalamaları, gerekse çalışan nüfusun yaşlı olması sebebi ile ileride birliğin diğer ülkelerinde yetişmiş olan genç nüfusa duyulacak olan ihtiyaç.

BULGARİSTAN'DA ALINACAK EĞİTİMİN EKONOMİK ANLAMDAKİ AVANTAJLARI

Bulgaristan'da yaşamanın ekonomik anlamda kolaylığı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında (Amerika, İngiltere, Kanada vs.) oldukça avantajlıdır. Bir öğrenci aylık 200 € - 250 € ile geçimini sağlayabilir. Yurt ve ev kiraları da oldukça ucuzdur. Üniversitelerimizin kendine ait öğrenci yurtları bulunmaktadır. Üniversite yurtları temizlik ve sağlığa uygunluk bakımından son derece iyidir. Odalar iki-üç kişilik olmakla birlikte tek kişilik seçeneği de okulun yurt kontenjanına göre değişmekle birlikte mevcuttur. Yurtlar; 24 saat internet bağlantısı, spor alanları, yemekhane, kütüphane, kafeterya, market gibi öğrencinin her ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Öğrenci yurt kiraları aylık 50 € - 80 € civarındadır. Dileyen öğrenciler ev tutabilirler. Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 200 Euro'dan başlar ve evlerin lüksüne göre değişir.

ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI DANIŞMANLIK GÖREV SINIRLARI

Bulgaristan'da eğitim alacak her öğrenciye sistemimiz gereği danışman tayin ederiz. Bu danışmanların görev sınırları aşağıda belirtilmiştir. Danışmanlar ; öğrenci fakülte kaydından ve yerleştirilmesinden sonra öğrenciye alınacak olan liçna kartı (oturum izni) ile ilgili öğrenciyi bilgilendirip, kartın çıkarılmasında öğrencinin yanında olacak ve gerekli işlemleri takip edecektir. Öğrenci okul ile ilgili dil problemi yaşarsa danışmanından yardım alabilir. Ders notları, ders saatleri, sınav sonuçları gibi öğrenilmesi mecburi olan okul ile ilgili konularda öğrenci zorluk çekiliyorsa danışmanından yardım isteyebilir. Öğrenci, hastaneler, polis, sağlık ekipleri gibi önemli birimlerin yer ve telefon numaraları hakkında danışmanlarından yardım isteyebilir. Öğrenci eğitime başladığı şehirde ulaşım, alışveriş, kafe, restoran, spor alanları gibi sosyal konularda danışmanından fikir alabilir. Öğrenci arkadaş çevresi, gece gezmeleri yada okul ile ilgili konular dışında yukarıda bulunan maddeleri kapsamayan herhangi bir olayda sorumluluğunun kendisine ait olduğunu bilmeli ve bu gibi sebeplerden ötürü danışmanını rahatsız etmemelidir.

ÖĞRENCİ VİZESİ NASIL ALINIR?

Bulgaristan Üniversitelerine kayıt yaptıran öğrenciler Bulgaristan Konsolosluğu'nda vize işlemlerini kendileri takip ederler. Konsolosluk; D tipi yani Öğrenci Vizesi almak isteyen kişiyi birebir görmek istemektedir. Universium alınacak vize için gerekli olan tüm belgeleri Bulgaristan'dan alıp, öğrenciye teslim eder ve yapılması gereken diğer işlemlerle ilgili öğrenciyi bilgilendirir. Bulgaristan Öğrenci Vizeleri geç çıkabilir. Ya da Konsolosluk müraacat eden öğrenciye vize vermemeyi uygun görebilir. Bu durumlarda Universium hiçbir sorumluluk kabul etmez. Bu durum tamamen Konsolosluk ve öğrenci arasındadır.

Turkish Bulgarian English French German Italian Russian

Mesaj Gönderin

iletisim

Üye Girişi